Fleš - Zpravodajský čtrnáctideník studentů Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy

RUBRIKY

Domácí | Zahraniční | Kultura | Sport | Flešmentáře | Flešmédia | Analýzy | Flešjetony |

Ohnivý pohár Mika Newella

Neznat v dnešní době Harryho Pottera je jako nevědět, kdo je Mirek Dušín. Počátkem prosince dorazilo i do českých kin čtvrté pokračování veleúspěšné adaptace knih J. K. Rowlingové Harry Potter a Ohnivý pohár. Je ještě temnější a akčnější než díly předchozí.

Režisérské taktovky se tentokrát ujal Mike Newell (Čtyři svatby a jeden pohřeb, Úsměv Mony Lisy), který měl před sebou těžký úkol. Nejenže navazoval na úspěšné snímky Chrise Columbuse a Alfonsa Cuaróna, ale také se rozhodl pro filmové zpracování zatím nejrozsáhlejší z potterovských knih. České vydání čítá přes 570 stran. Spolu se scénáristou Stevenem Klovesem, který již pracoval na třech předchozích snímcích, se pustil do škrtání vedlejších dějových linií a motivů. I přesto má konečná verze 157 minut plných zábavy, emocí a akce. Krácení se však neobešlo bez obětí. Ve filmu se například neobjeví Ronova starostlivá maminka – Molly Weasleyová. Z příběhu také úplně vypadl tradiční úvod, kdy je Harry před začátkem školního roku u své mudlovské rodiny - nesympatických opatrovníků Dursleyových – i tak je toho k vidění dost. Zkušený filmař Mike Newell točil tak velký projekt plný digitálních efektů poprvé. Přesto se s těžkým úkolem velice dobře vypořádal a předlohy se drží celkem věrně.

Harry Potter a Ohnivý pohár je již od první minuty rozjetý naplno. Začátek filmu na vás dýchne mrazivou, až téměř hororovou atmosférou. Děj je svižný a diváky ihned strhne. Avšak pro ty, kteří knihu nečetli, bude počátečních patnáct minut opravdový horor, jelikož se budou v rychlém sledu scén ztrácet.

Jestliže vám předchozí filmy této série připadaly jako pohádka, o čtvrtém pokračování už to říci nelze. Čtvrtý rok v Bradavicích nezačíná pro Harryho nijak slavně. Provázejí ho opakované noční můry, kvůli kterým ho jizva na čele bolí více než obvykle. Špatné sny ale nejsou zdaleka tak hrozné jako nebezpečí, do něhož se posléze dostane. Letošní rok se v bradavické škole čar a kouzel koná Turnaj tří kouzelnických škol – Bradavic, bulharské školy Kruval a francouzských Krásnohůlek. Ohnivý pohár, který má za úkol vybrat z každé školy jednoho šampiona staršího sedmnácti let, jež se turnajového klání zúčastní, vybere k údivu všech ještě čtvrtého soutěžícího – Harryho Pottera. Ten spolu se svými soupeři musí podstoupit tři náročné a nebezpečné úkoly. Šampioni se musí utkat s drakem, potopit se na dno jezera a nakonec projít obřím bludištěm.
Díky digitálním kouzlům specialistů na vizuální efekty se podařilo všechny soutěžní disciplíny převézt z fantazie J. K. Rowlingové na plátno. Ačkoli v důsledku časové tísně nebylo například možné natočit všechny čtyři souboje s draky, jsou některé záběry zachycující honičku Harryho s trnoocasou dračicí až dech beroucí. Této bitvě je ve filmu věnováno více prostoru než v knize samotné, a tak si i příznivci akce přijdou na své.

Kromě tří náročných a nebezpečných úkolů se Harry spolu se svými kamarády Ronem a Hermionou potýká také s problémy dospívání. Trojice hrdinů dosáhla čtrnácti let, a tak není divu, že jeví zájem i o své protějšky.

Producenti si vybrali Mike Newella především pro jeho smysl pro humor. Jakožto zkušený režisér romantických komedií je skutečným odborníkem tohoto žánru a do filmu vnáší přesné dávky romantiky i humoru. Scény, ve kterých si Ron a Harry hledají partnerky na ples, jenž je velkou událostí Turnaje, nepostrádají vtip. Harry začne pokukovat po spolužačce Cho Changové, Rona zase okouzlí krásnohůlská soutěžící Fleur. A trapasy, které z toho vznikají, na sebe nenechají čekat. I Hermiona si přijde na své, když najde zalíbení v kruvalském šampionovi a famfrpálové hvězdě Viktoru Krumovi, což je pro všechny trochu šok. Zejména Ron se s tím těžce vyrovnává, když si až nyní uvědomí, že Hermiona je taky holka. Kromě prvních lásek přicházejí i nemalé rozepře mezi Harrym a Ronem. Velký podíl na jejich rozmíškách má fakt, že se Harry proti pravidlům účastní soutěže a jeho nejlepší přítel to nemůže skousnout.

Hlavní atrakcí Newellova filmového zpracování se stává především Lord Voldemort, Harryho úhlavní nepřítel, který konečně dostává skutečnou podobu. I když se již v prvních dvou dílech setkal tváří v tvář s Potterem, neměl zatím představitele. V prvním filmu šlo o počítačově vytvořenou postavu, ve druhém se objevila Voldemortova mladší verze – Tom Raddle. Ve čtvrtém pokračování již připadla tato role skutečnému herci. Režisér si vybral pro ztvárnění ústředního „záporáka“ Ralpha Fiennese (Anglický pacient, Krásná pokojská). Díky digitálně upravené tváři téměř nelze hercův obličej rozpoznat. Výsledná podoba Pána zla je stejně děsivá jako v knize J. K. Rowlingové, a skalní příznivce tak určitě nezklame.

Vedle práce, kterou vykonali mistři digitálních efektů, je nutné také zmínit herecké výkony filmové trojice - Rona, Harryho a Hermiony - jež jsou rok od roku lepší. Především Daniel Radcliffe, představitel Harryho Pottera, zahrál svoji roli výtečně. Při oné scéně, kdy Harry hystericky brání mrtvé tělo svého bradavického soupeře, běhá mráz po zádech a kdekdo možná zamáčkne i slzu.

O hudební doprovod k filmu se tentokrát nepostaral John Williams, jak bylo u předchozích dílů zvykem. Žezlo po něm převzal skladatel Patrick Doyle, který rozhodně není nováčkem ve světě filmové hudby a s režisérem Mikem Newellem již spolupracoval. Ačkoli se snažil zapůsobit jiným stylem, jeho skladby postrádají ono kouzlo, které svými tóny vnesl do předchozích filmů John Williams. Hlavní melodie Harryho Pottera tak zazní jen několikrát a ještě v nepříliš zdařilé formě. I přesto se zde objevují nová témata, jež mají něco do sebe.
Sám režisér mluví o svém novém snímku jako o akčním thrilleru. Film je zatím nejtemnějším z celé série a o vypjaté situace není nouze, přesto konec příběhu za zbytkem filmu trochu pokulhává. Závěr je navzdory předešlým nešťastným událostem na můj vkus až moc veselý. Ale tím vás nechci odradit. I přes některé slabší momenty (a že jich není mnoho) je Harry Potter a Ohnivý pohár velkou trikovou podívanou, která stojí za zhlédnutí a nadšené fanoušky určitě nezklame. Pokud nové pokračování o čarodějnickém učni náhodou spatří i tací, kteří v Harrym dosud nenalezli zalíbení, myslím, že nebudou litovat peněz utracených za lístky a třeba se i jim nakonec svět J. K. Rowlingové vryje pod kůži.

Barbora Kabátová

Kratce

Fleš pokračuje na nové adrese! fles.fsv.cuni.cz

Fleš v PDF! Strana 1, Strana 2, Strana 3, Strana 4

Čtení Fleše je návykové, varuje doc. Osvaldová!


Čísla

Fleš č. 4 | 14. dubna 2005

Fleš č. 5 | 5. května 2005

Fleš č. 6 | 12. května 2005 - Lidové flešiny

Fleš č. 1 | 20. října 2005

Fleš č. 1 | 2. března 2006

Fleš č. 1 | 26. říjen 2006

Fleš č. 2 | 16. března 2006

Fleš č. 3 | 30. března 2006

Fleš č. 4 | 8. prosince 2005

Fleš č. 4 | 13. dubna 2006

Fleš č. 5 | 22. prosince 2005

Fleš č. 5 | 27. dubna 2006

Fleš č. 1 | 3. března 2005

Fleš č. 2 | 3. listopadu 2005

Fleš č. 3 | 24. listopadu 2005

Fleš č. 2 | 17. března 2005

Fleš č. 3 | 31. března 2005

Fleš č. X | prosinec 2004


Nejčtenější

Zabydlování prváků na koleji

Cizí slovo vojákyně

Karel Kubeška: Curling je hra, která sdružuje lidi

Večerníček má výstavu

Karle, to dítě není tvoje!

© 2005 Jiří Bulan | Redakce