Fleš - Zpravodajský čtrnáctideník studentů Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy

RUBRIKY

Domácí | Zahraniční | Kultura | Sport | Flešmentáře | Flešmédia | Analýzy | Flešjetony |

„Ty vole, ty snad nevíš, pro koho pískáš!“ jako by řval Tomáš Řepků a sudí mu ukazuje směr, kam se bude další vývoj utkání ubírat. Foto škodolibý Jarolím

Duch „Milánka“ se vznášel nad pražským derby

Fotbalové derby Sparty a Slavie za sebou zanechává pachuť. Po vyrovnaném prvním poločasu, ve kterém se domácí Sparta dostala do vedení brankou Zdeňka Pospěcha, musel v 55. minutě odejít ze hřiště brankář domácích Jaroslav Blažek.

Rozhodčí Šedivý jej vyloučil za zákrok mimo pokutové území. Slavia přesilovku nedokázala využít a po sporném vyloučení jejího obránce Radka Dosoudila se síly vyrovnaly. Vedení Sparty v 84. minutě navýšil střídající Slepička, čestný úspěch sešívaných pak o čtyři minuty později zaznamenal Stanislav Vlček a upravil tak skóre na konečných 2 : 1. Utkání před rekordní návštěvou, jež přesáhla 20 000, nabídlo kvalitní fotbalovou podívanou, hráči však někdy ve vybičované atmosféře nedokázali udržet emoce na uzdě a dopustili se několika ostrých faulů.

Vedení Slavie přiznalo po utkání porážku, ale zároveň vyjádřilo znepokojení nad výkonem rozhodčího Milana Šedivého. Proto v pondělí 10. 4. Slavia zaslala Komisi rozhodčích Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS) oficiální protest, v němž žádala potrestání Šedivého. Slavii se nelíbily údajné přehmaty sudího, které měly ovlivnit regulérnost zápasu. Stěžuje si na to, že nepotrestal tvrdé zákroky letenských hráčů Tomáše Řepky a Libora Doška. Vadí jí také přísné vyloučení slávisty Dosoudila a další prohřešky. Slavia upozornila, že delegátem, který posuzoval výkon arbitra, byl předseda komise rozhodčích Václav Krondl, a tím poukázala na možný střet zájmů.

Komise po svém mimořádném zasedání dala Slavii za pravdu jen v několika bodech. Ve verdiktu shledala, že Řepka a Došek měli dostat žluté karty a že sudí měl nastavit více minut. Proto snížila Šedivému hodnocení výkonu o jeden stupeň – z „dobrý“ na „uspokojivý“. Rozhodčí Šedivý však bude moci pískat dál, protože mu komise soudcovat nezakázala. Unikl tak podruhé disciplinárnímu potrestání. Už během korupční aféry se nechvalně proslavil jako „Milánek“, když jej policejní odposlechy zachytily při hovoru se žižkovským bossem Ivanem Horníkem. Tehdy se domlouvali na ovlivnění zápasu Plzeň – Olomouc, kde měl Šedivý „vyžlutit“ plzeňského útočníka Smíška. Soud ani fotbalový svaz však Šedivého nepotrestal.

Slavii výrok komise neuspokojil. Vyzvala proto předsedu ČMFS Pavla Mokrého, aby výkonný výbor na dnešní schůzi projednal odvolání Václava Krondla. Klub se chce také prostřednictvím svazu obrátit na UEFA s žádostí o radu ohledně posouzení sporných zákroků.