Fleš - Zpravodajský čtrnáctideník studentů Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy

RUBRIKY

Domácí | Zahraniční | Kultura | Sport | Flešmentáře | Flešmédia | Analýzy | Flešjetony |

Sparta získala titul i Prahu

Pražská Sparta zvítězila v letošním finále play-off Extraligy ledního hokeje. V pátek na domácím stadionu v Holešovicích porazila v šestém duelu o titul městského rivala Slavii 3:0, a ukončila tak finálovou sérii za stavu 4:2 na zápasy. Finále prolomilo všechny dosavadní rekordy v návštěvnosti. Spartě se podařilo zvítězit v české extralize již potřetí, a počítáme-li československé tituly, pak dokonce posedmé.

Poslední zápas tohoto extraligového ročníku začaly oba týmy opatrně. Po první bezbrankové třetině se více útočilo. Ve 23. minutě zápasu se ve skrumáži před slávistickou brankou nejlépe zorientoval mladík Jakub Langhammer a poslal domácí tým do jednogólového vedení.

O pár minut později dotlačil sparťan Jaroslav Hlinka puk za záda Petra Fraňka, když na trestné lavici seděl nejvylučovanější muž play-off, Radek Duda ze Slávie. Sešívaní pak zvýšili svoji aktivitu, začali lépe bruslit a dostali svého soupeře pod tlak. Ve zlepšeném výkonu pokračovali i ve třetí třetině, ale Petra Břízu se jim překonat nepodařilo. V 59. minutě definitivně rozhodl o osudu zápasu Michal Sivek, když dorazil puk do brány hostů po brejku svého spoluhráče Petra Tona.

Na začátku play-off by málokdo tipoval, že Sparta zvítězí, vždyť si zajistila postup až v posledním zápase základní části. Před sezónou Sparta patřila mezi favority na titul. V průběhu základní části se ale dostala do krize a postupně se propadla v tabulce až na předposlední místo.

Tehdy došlo ke změnám v klubu. Vedení se ujal Viliam Sivek. Na trenérském postu vystřídal Jaromíra Šindela František Výborný, hráčský kádr posílili navrátilci Jaroslav Hlinka a František Ptáček. Nový šéf Sivek se rozhodl oživit klubovou tradici. Tým se k domácím zápasům znovu začal oblékat do tradičních rudých dresů s bílým S na hrudi. Vedení klubu obnovilo užší spolupráci se sparťanským fanklubem. Sám Sivek dokonce někdy chodil mezi diváky do „kotle“, aby svůj tým podporoval společně s nimi.

Sázka na oddanost klubu a sparťanské srdce se vyplatila. Divácká podpora byla jednou z hlavních příčin úspěchu. Fanoušci vybičovali hráče k maximálnímu nasazení po celý zápas. Dokázali tak tři finálová utkání získat ve svůj prospěch obratem v závěrečné třetině.
Jedenačtyřicetiletý gólman Sparty Petr Bříza ovládl ve vyřazovacích bojích statistiky brankařů. V šestém finálovém utkání zakončil svoji kariéru málo vídaným způsobem. Vychytal svému týmu nulu a mistrovskou trofej k tomu. Zůstane nadále v klubu, kde bude působit jako generální manažer.